Boboszów - dzwon kościoła p. w. św. Anny

W kościele p. w. św. Anny w Boboszowie zachował się jeden dzwon ze staliwa, który niestety, milczy.

Boboszów - dzwon kościoła p. w. św. Anny

Boboszów - dzwon kościoła p. w. św. Anny

 Fot: Grzegorz Rycombel

 W ramach akcji inwentaryzacji dzwonów Ziemi Międzyleskiej Grzegorz Rycombel, przy wsparciu życzliwych mu członków wspólnot parafialnych podjął się karkołomnej próby wspięcia na wszystkie istniejące dzwonnice, bez względu na ich stan. Dzięki temu dysponujemy unikatowymi zdjęciami m. in. dzwonu z Boboszowa, niestety na dzień dzisiejszy milczącego…

 

N/z. dzwon  odlany w 1877 r., na dzwonnicy kościoła  p.w.  Św. Anny w Boboszowie zablokowany w nietypowej, wychylonej pozycji.  Fot:  Grzegorz Rycombel

Jedyny, aktualnie znajdujący się dzwon odlany został ze staliwa w Bohumer Verein Gussstahlfabrik Bohum, założonej przez Jacoba Mayera w 1842 r.

N/z. dzwon  odlany w 1877 r., na dzwonnicy kościoła  p.w.  Św. Anny w Boboszowie.  Fo:  Grzegorz Rycombel

Fabryka Mayera, przechodząc różne koleje losu, działa od 1842 r. do dzisiaj. W XIX w. produkowała głównie dzwony, szyny kolejowe, wózki do wagonów, sprężyny a także elementy uzbrojenia m.in. lufy armatnie.  Ciekawostką jest fakt, że to właśnie w tej fabryce odlano wielki dzwon olimpijski  na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w Berlinie  w 1936 r.

 

 N/z. powyżej: Dzwon stowarzyszenia Bochum przed ratuszem w Bochum, poniżej: dzwon olimpijski po przybyciu do Berlina w asyscie honorowej w styczniu 1935 r. Widoczny oczywisty kontekst polityczny, któremu dzwon miał służyć.                                  Źródło:  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Bochumer_Verein

 

            Dzwon posiada ubogie zdobienia w postaci dwóch inskrypcji i  półwałków.

 N/z. dzwon  odlany w 1877 r., na dzwonnicy kościoła  p.w.  Św. Anny w Boboszowie.  Fot: Grzegorz Rycombel

 

Fot: Grzegorz Rycombel

 Korona dzwonu – czteroramienna bez zdobień, zwieńczona od góry stalowym pierścieniem służącym do mocowania dzwonu za pomocą czterech śrub do drewnianego jarzma.                                   

 

Fot: Grzegorz Rycombel

 Hełm dzwonu oddzielony od płaszcza dwoma zdwojonymi półwałkami zamykającymi inskrypcję. 

 Mniej więcej w dwóch trzecich wysokości płaszcza znajdujemy inskrypcję: „I. HONOR  S. MATR. ANNAE  PATRON  ECCLES. BENEFACTORES  A 1877” co w tłumaczeniu brzmi:  „Ku czci św. Anny – patronki  (tego – przyp. aut.) kościoła - roku 1877”. 

 

Fot: Grzegorz Rycombel

 N/z. inskrypcja poświęcona Matce Bożej  Nieustającej Pomocy i św. Józefowi na dzwonie w kościele  p.w.  Św. Anny w Boboszowie. Fot: Grzegorz Rycombel

Płaszcz od wieńca oddzielony jest pięcioma półwałkami:

Fot:  Grzegorz Rycombel