Międzylesie - dzwony kościoła p.w. św. Barbary

Jeden z trzech kościołów w Międzylesiu, obecnie pozbawiony dzwonów na wieży, a ich historia stanowi wielką niewiadomą.

Międzylesie - dzwony kościoła p.w.  św. Barbary

ZIEMIA  MIĘDZYLESKA - SPIŻOWI ŚWIADKOWIE DZIEJÓW
– KOŚCIÓŁ  P.W.  ŚW. BARBARY W MIĘDZYLESIU

 Fot: Jarosław Sobański

Pierwsza w zmianka o dzwonach w kościele p.w. św. Barbary w Międzylesiu,  na jaką natrafiłem,  pochodzi z 1560 r. Zawarł ją w księdze dekanalnej wielebny Christophorus Naetius po wizytacji kanonicznej w tutejszym kościele. Również Maximilian Tschitschke wspomina (1921 r.) , że według inwentarza w kościele znajdowały się dwa dzwony.[1]  Dziś, niestety dzwonnica tego kościoła pozostaje niema…

 

Po to, żeby przekonać się, że dzwony z kościoła św. Barbary w bliżej nieokreślonych okolicznościach opuściły swoją siedzibę, trzeba było pokonać wiele schodów na dzwonnicę. Fot: Grzegorz Rycombel

 

 N/z. serce dzwonu na dzwonnicy kościoła p.w. św. Barbary.  Los samego dzwonu na chwilę obecną jest nieznany. Fot: Grzegorz Rycombel

Dzwony z kościoła p. w. św. Barbary najprawdopodobniej zostały zdjęte w czasie rekwizycji w II połowie lipca 1917 r. Piszę  „najprawdopodobniej”, bo w lokalnej gazecie natrafiłem tylko na zapowiedź ich zdjęcia, a nie stwierdzenie faktu ich zdjęcia. Nie znana jest mi żadna inna relacja potwierdzająca, czy też zaprzeczająca temu faktowi.

Dzwony z kościoła p. w. św. Barbary najprawdopodobniej zostały zdjęte w czasie rekwizycji w II połowie lipca 1917 r. Piszę  „najprawdopodobniej”, bo w lokalnej gazecie natrafiłem tylko na zapowiedź ich zdjęcia, a nie stwierdzenie faktu ich demontażu. Lokalny korespondent  gazety napisał bowiem, że „dzwony naszego katolickiego kościoła parafialnego pozostaną z nami; co najwyżej jeden zostanie być może „wycofany”. Natomiast dzwony z Wilhelmstift, Hedwigstift i kaplicy Barbary (na cmentarzu kościelnym) zostaną usunięte”.[2] Nie znana jest mi żadna inna relacja potwierdzająca, czy też zaprzeczająca temu faktowi.

 

N/z.: Fragment z „Gebirgsbote” z 14.07.1917 r. z relacją dotyczących planu rekwizycji międzyleskich dzwonów. Praca własna autora.

 


[1] Die Dekanatsbücher des Christophorus Neaetius, 1560, und des Hieronymus Keck, 1631, ss. 49,  pod. red. F. Volkmera i W. Hohausa  - Śląska Biblioteka Cyfrowa, także: M.Tschitschke, Geschichte der Stadt und Pfarrei Mittelwalde, Mittelwalde, 1921, s. 43, w: http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=17565&from=publication

[2] Der Gebirgsbote, 1917, nr 76 [14.07],  w: https://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/publication/22738/edition/21294/content?